آسانسور IP54

آسانسور IP54

برای شناخت آسانسور IP54 بهتر است اول معنی IP یا همان درجه ی حفاظت را بدانیم. درجه ی حفاظت یا به عبارت دیگر IP rating یا کد آی پی (IP  code) در استاندارد بین المللی ICE 60529  است، که نشان دهنده ی میزان حفاظت تجهیزات الکترونیکی در برابر گرد و عبار، آب، آسیب های وارده در برابر تماس های دستی و آسیب های وارده در برابر نفوذ جامدات به داخل محفظه های این تجهیزات الکتریکی می باشد.

اهمیت IP rating قطعات آسانسور

اهمیت IP rating قطعات آسانسور
اهمیت IP rating قطعات آسانسور

شرایط محیطی و مکانی که آسانسور در آن نصب می شود، در حفظ و پایداری آسانسور بسیار مهم است. به طور مثال میزان گرد و غبار معلق در هوا اهمیت زیادی دارد و همچنین باید بدانیم چگونه دستگاهها را از آسیب های محیطی محافظت کنیم.

اهمیت درجه حفاظت به قدری بالا است که پیمانکاران ملزم به اجرای دستورالعمل های حفاظتی استاندارد می باشند و نباید سهوا و یا عمدا، بی تفاوتی نسبت به مسئله حفاظت توسط پیمانکاران در پروژه ها مشاهده شود، چرا که موجب خسارت به کارفرما شده و باعث ایجاد هزینه های بالایی می شود.

IP در آسانسور به چه معناست ؟

ضریب نفوذپذیری اجسام، طبق استاندارد بین المللی IEC60529 تعریف می شود و IP نامیده می شود که مخفف  International Protection است .

هر جسمی در برابر نفوذ ذرات جامد و مایع از قبیل گرد و غبار و ..از خود حفاظت می‌کند و این حفاظت با یک عدد دو رقمی نمایش داده می‌شود که هرچه این عدد بزرگتر باشد، نشان دهنده حفاظت بهتر نسبت به ذرات می باشد.

اولین رقم  این عدد دو رقمی حفاظت از جامدات و رقم دوم آن حفاظت در برابر مایعات و فقط آب را نشان می‌دهد. این استاندارد به این صورت نمایش داده می شود که بعد از کلمه ی IP عدد دو رقمی را نمایش می دهد. رقم دهگان ( رقم اول ) بین ۰تا ۶ و رقم یکان (رقم دوم) بین ۰تا ۸ می باشد.

آسانسور IP54 به چه آسانسوری گفته می شود؟

آسانسور IP54 به چه آسانسوری گفته می شود
آسانسور IP54 به چه آسانسوری گفته می شود

بسیاری از واحد های صنعتی مثل پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی، سکو های نفتی و … قابلیت اشتعال بالایی دارند، زیرا پودر ها و گاز های قابل اشتعال در آن ها وجود دارد و به همین دلیل نیازمند رعایت نکات ایمنی می باشد و باید به مساله ی ایمنی در این مراکز توجه ویژه ای شود. در این مراکز امکان این که با کوچکترین جرقه ای حادثه ی جبران ناپذیری رخ دهد بسیار زیاد است.

یکی از پروژه هایی که برای حفظ ایمنی در این مراکز انجام شده است ، پروژه ساخت آسانسور های ضد انفجار و ضد گرد و غبار است. آسانسور IP54 یکی از آسانسور های ضد گرد و غبار می باشد.

آسانسور های ENSI ، IP54 مخصوص مکان های با ترافیک بالاساخته شده اند. این آسانسور ها، همچنین مناسب محل هایی که فاقد سقف و پوشش هستند و یا مکانهایی که مرطوبند و یا غبار آلودند و گردو خاک زیادی دارند، ساخته شده اند. این نوع آسانسور ها در مکانهای صنعتی خاص مانند صنایع پتروشیمی و کارخانجات سیمان و نیروگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کدام تجهیزات به شکل خاص، برای آسانسور IP54 تهیه می شوند؟

کدام تجهیزات به شکل خاص، برای آسانسور IP54 تهیه می شوند
کدام تجهیزات به شکل خاص، برای آسانسور IP54 تهیه می شوند

آسانسور، به خودی خود جزو دستگاه های خاص با تجهیزات خاص محسوب می شود، و از قطعات و تجهیزات زیادی تشکیل شده است. بنابراین طبیعی است که آسانسور IP54 که از آسانسور های خاص و ضد انفجار به حساب می آید، دارای قطعاتی باشد که تهیه آن ها کمی دشوار است. یکی از دلایل سختی تهیه این قطعات، این است که تمام قطعات این آسانسور باید ضد انفجار باشد.

در ادامه قطعاتی را نام می بریم که مخصوص این آسانسور ضد انفجار IP54 است:

 • تابلو فرمان این آسانسور باید عایق باشد.
 • انواع کلید و پریز ها باید ضد انفجار باشد.
 • داخل کابین این آسانسور یک چراغ روشنایی وجود دارد که باید ضد جرقه باشد.
 • شاسی فرمان داخل کابین
 • تابلو سه فاز تغذیه
 • هوا کش کابین
 • میکروسوییچ و سنسور کنترلی
 • هواکش موتور خانه
 • پاراشوت ضد انفجار
 • جعبه رویزیون
 • موتور مخصوص این نوع آسانسور
 • درب با قفل های مخصوص

 

تعدادی از قطعات این آسانسور باید در فضای بسته قرار بگیرند از جمله: الکتروموتور ها، پاوریونیت سیستم هیدرولیک، تابلو فرمان، کلیدها و تمام کنتاکتورها و … .

 

سخن پایانی

در این مقاله، تلاش ما بر این بود که شما دوستان را با یکی از آسانسور های خاص جهان، آسانسور IP54 آشنا کنیم و نوع کاربری، قطعات و… آن را برای شما عزیزان مطرح کنیم. امیدواریم بهره ی کافی را از این مقاله برده باشید.

 

 

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *