فروش آسانسور

فروش آسانسور

طی دو دهه گذشته استفاده از آسانسور در ساختمان‌های تجاری چند برابر گردیده است، همچنین محبوبیت آسانسورهای خانگی نیز نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. امروزه آسانسورهای خانگی دیگر فقط برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و افراد مسن نیستند و نسل جوانی که در صدد خرید خانه‌اند به وجود آسانسور می‌اندیشند زیرا آسانسورها به خصوص در منازل مسکونی، به یک سرمایه‌گذاری پر سود تبدیل گردیده است. این امر به ویژه در محیط‌های ساحلی، تفرجگاهی و شهری که خانه‌ها و ساختمان‌های چندین طبقه‌ای زیاد ساخته می‌شوند بیشتر به چشم میخورد.

در واقع آسانسورها تبدیل به یک سرمایه‌گذاری بلند مدت شده‌اند و یک جز اساسی در ساختمان محسوب می‌شوند. به همین جهت فروش آسانسور، به شغلی پردرآمد تبدیل شده است.

امروزه تعداد زیادی از خانه‌ها دارای آسانسور خانگی هستند و سالانه هزاران خانه برای بازسازی و تعمیر مجدد اقدام به نصب آسانسور می‌کنند. اغلب اوقات خریداران و فروشندگان آسانسور نمی‌دانند که چگونه وضعیت قیمت آسانسور، نصب و نگهداری از آسانسور را ارزیابی کنند. بنابراین انتخاب یک شرکت خدمات آسانسور می‌تواند نقش مهمی در فروش یا خرید آسانسور برای شما داشته باشد.

عموماً برای فروش آسانسور در مصارف خانگی، می‌توان از دو نوع کششی و هیدرولیکی نام برد. اگرچه هر دو قادر به ارائه خدمات حمل و نقل عالی بین طبقات مختلف یک ساختمان هستند، اما در کل آسانسورهای کششی متداول‌ترین نوع آسانسور در مصارف خانگی هستند چراکه با توجه به کارایی‌اش  و همچنین نصب آسانتر آن، فوق‌العاده مقرون به صرفه است و اغلب ارزان ‌تر هم هست. از طرف دیگر، باید این را نیز بدانیم که آسانسورهای هیدرولیک از گرانش برای کنترل در پایین آمدن کابین استفاده می‌کنند که باعث می‌شود از نظر مصرف انرژی، کم مصرف‌تر باشند و در مصرف برق صرفه‌جویی شود.

خرید و فروش آسانسور
خرید و فروش آسانسور

۵ نکته بسیار مهم که فروشندگان و خریداران انواع آسانسور باید در نظر بگیرند:

 1. باید شرکتی را انتخاب کنید که دارای تکنسین‌های مجاز آسانسور باشد. این افراد متخصص آسانسور هستند و در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسور، سرویس و تعمیر آموزش دیده‌اند. باید پذیرفت که ایمنی و نگهداری از آسانسور امری بسیار مهم و حیاتی است، و قطعاً به یک متخصص برای مدیریت آسانسورها نیاز است.
 2. از آنجا که آسانسور یک سرمایه‌گذاری بزرگ و پرسود است، به غیر از خود آسانسورها و مسایل مربوط به تعمیر و نگهداری از آنها، لازم است به ویژه فروشندگان آسانسور، از شرایط منازل، مکان‌ها و به طور کلی مسکن و ساخت آن آگاه باشند، زیرا محل نصب آسانسورها هستند و در ارزش گذاری، قیمت و کارایی آسانسورها نقش کلیدی دارند.
 3. حتماً با یک شرکت ارایه دهنده خدمات ایمنی آسانسور قرارداد ببندید، تا در صورت نیاز، مثلاً در صورت نیاز به بررسی و کنترل ایمنی، رفع توقف آسانسور بین طبقات و غیره، به سرعت خدمات پس از فروش را ارایه دهید.
 4. یک شرکت خدماتی را انتخاب کنید که برنامه تعمیر و نگهداری سیستماتیک داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که آنها قبل از اینکه به خانه شما بیایند دقیقاً می‌دانند چه چیزی را قرار است مورد بررسی قرار دهند.
 5. به هنگام خرید یا فروش یک خانه، شرکتی را انتخاب کنید که به صورت دقیق توضیح دهد چه کاری انجام می‌دهند و قادر باشند با استفاده از یک ابزار توصیفی و بصری مبتنی بر وب شرح خدماتشان را به شما نشان دهند. این ابزار برای کمک به فروشندگان و خریداران در درک صحیح موارد مراقبت از آسانسور و تعمیرات آن است.

به طور کلی، نباید آسانسورهای خانگی برای صاحبان خانه، خریداران و فروشندگان آسانسور و همچنین فروشندگان مسکن، یک معما باشد. فروشندگان و خریداران خانه‌های دارای آسانسور اکنون می‌توانند تفاوت بین انواع آسانسورها را با استفاده از فن‌آوری‌های جدید و فرایندهای سیستماتیک مشاهده کنند.

قیمت و خرید و فروش آُانسور
قیمت و خرید و فروش آُانسور

عواملی که در قیمت گذاری و فروش آسانسور تاثیر می‌گذارد:

قیمت آسانسورها می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، چه در مصارف مسکونی و چه در تجاری. از ابعاد آسانسور گرفته تا کارهای ساختمانی مورد نیاز و متناسب با آسانسور در قیمت آن موثر است، در واقع طیف گسترده‌‌ای از عناصر وجود دارد که می‌تواند بر کل هزینه تأثیر بگذارد.

اندازه کابین آسانسور:

اندازه کابین می‌تواند قیمت نهایی آن را تحت تأثیر قرار دهد. به طور معمول، کابین‌های کوچک‌تر می‌توانند مقرون به صرفه‌تر باشند، زیرا فضای کمتری را اشغال می‌کنند و همینطور به کار ساختمانی کمتری نیز احتیاج دارند، اگرچه همیشهو در همه موارد اینگونه نیست.

نصب آسانسورهای مسکونی کوچکتر بسیار آسانتر است و اغلب به فضای کمتری نیاز دارند در حالی که نصب آسانسورهای بزرگ مسافر، مانند آسانسورهایی که در مراکز خرید یافت می‌شوند، بدون ایجاد مزاحمت قابل توجه، دشوارتر است. با این اوصاف، این صرفاً یک راهنما است و برعکس آن در بسیاری از موارد صادق است.

انواع آسانسور:

انتخاب یک نوع آسانسور نسبت به نوع دیگر هم می‌تواند هزینه‌های اضافی را متحمل شود و هم می‌تواند هزینه را کاهش دهد. به عنوان مثال آسانسورهای هیدرولیکی قیمت متفاوتی نسبت به آسانسورهای کششی دارد. نکته بسیار مهمی است که هر کسی قصد نصب آسانسور را دارد، چه در یک خانه یا در یک ملک تجاری، از هرگونه الزامات لازم برای تصمیم‌گیری صحیح استفاده کرد. آسانسورهایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، سه دسته کلی دارند: هیدرولیک، کشش الکتریکی، و بدون اتاق موتور(MRL) .

به طور کلی نوع آسانسور یکی از تعیین کننده‌ترین عوامل در قیمت گذاری آسانسور است، زیرا اگر خوب به این نکته توجه کنیم میبینیم که تفاوت چشمگیری در هزینه‌های هر یک از انواع آسانسور‌ها وجود دارد برای مثال برخی آسانسورها به قسمتی برای سیستم حرکتی آسانسور نیاز دارند (موتورخانه)، و یا در برخی از انواع آسانسور برای نصب نیاز به گود برداری و حفر گودالی عمیق است که همگی این گزینه‌ها بودن یا نبودنشان تاثیر مستقیم بر قیمت آسانسور دارد.

قیمت و خرید و فروش انواع آسانسور
قیمت و خرید و فروش آسانسور

انواع مختلف آسانسورها عبارت‌اند از:

 1. آسانسورهای کششی (دارای اتاق موتور): نوعی آسانسور است که توسط طناب بلند می‌شود. این طنابها از روی چرخی که به یک موتور الکتریکی واقع شده در بالای شافت آسانسور متصل است عبور می‌کنند. کاربرد اصلی آنها در ساختمانها با ارتفاع متوسط ​​و یا بلند است،  آنها قادرند با سرعتی بسیار سریع‌تر از آسانسورهای هیدرولیکی حرکت کنند. برای مقابله با وزن کابین و افراد داخل آن، از یک وزنه شمار استفاده می‌کنند، بنابراین آسانسورهای کششی کارایی بیشتری دارند. این نوع از آسانسور به تنهایی به دو دسته دنده دار و بدون دنده تقسیم میشود.
 2. آسانسورهای کششی دنده‌ای (Gearbox): در این نوع از آسانسورها، یک جعبه دنده متصل به موتور وجود دارد که برای کارکرد چرخ استفاده می‌شود و طناب‌ها را حرکت می‌دهد. این آسانسورها قادرند با سرعت ۵۰۰ فوت در دقیقه و با حداقل مسافت ۲۵۰ فوت حرکت کنند. از نظر هزینه‌های نگهداری و مصرف انرژی، یک آسانسور کششی دنده ای در مقایسه با سایر طراحی‌ها، متوسط ​​در نظر گرفته می‌شود.
 3. آسانسورهای کششی بدون دنده (Gearless): در این مدل، چرخی که در مدل دنده‌دار ذکر شد، مستقیماً به موتور متصل می‌شود. در حقیقت، آسانسورهای کششی بدون چرخ دنده قادرند با سرعتی حداکثر ۲۰۰۰ فوت در دقیقه حرکت کنند که این نوع از آسانسورها را به گزینه‌ای مناسب برای ساختمان‌های بلند تبدیل می‌کند. آسانسورهای کششی دنده‌ای، دارای هزینه‌های اولیه زیاد هستند اما در عین حال بسیار کارآمدتر از سایر طراحی‌ها هستند و همین موضوع این نوع را به یک سرمایه گذاری درخشان تبدیل کرده است.
 4. آسانسورهای هیدرولیک: سه نوع آسانسور هیدرولیک وجود دارد، آسانسور‌های هیدرولیک دارای حفره، بدون نیاز به حفره و طناب دار. تمام آسانسورهای هیدرولیک از چهار جزء عمده تشکیل شده‌اند: یک مخزن (مخزن سیال برای روغن)، پمپ که توسط یک موتور الکتریکی تغذیه می‌شود و یک دریچه بین سیلندر و مخزن دار و یک استوانه.
 5. آسانسورهای هیدرولیک درون زمینی یا حفره‌دار: نیاز به گسترش سیلندر در این نوع از آسانسور، نیاز می‌یابد تا در زمین زیر آسانسور، تا عمقی برابر با ارتفاع بالاترین طبقه‌ی ساختمان، حفره‌ای ایجاد شود تا آسانسور راه داشته باشد و در آن حرکت کند. پایین کابین آسانسور روی پیستونی سوار شده است که درون سیلندر حرکت می‌کند. حفره‌هایی که در محل پروژه حفر می‌شوند، تعیین می‌کند که آیا موانعی از قبیل سطح بالای آب، بستر  یا شرایط ناپایدار خاک وجود دارد که از نصب سیلندر جلوگیری شود یا نه. این موضوع اغلب می‌تواند یک نقص قابل توجه در سیستم هیدرولیک در زمین باشد. همین موضوع باعث این می‌شود که خرید و فروش این گونه بنا به شرایط سخت نصب و هزینه‌های آن، کمی دشوارتر باشد.
 6. آسانسورهای هیدرولیک بدون حفره: این نوع از آسانسورهای هیدرولیک، نیازی به ایجاد حفره برای سیلندر هیدرولیک ندارد. از این نوع آسانسور هنگامی استفاده می‌شود که حفاری سوراخ سیلندر به دلیل بالا بودن سطح آب یا محدودیت‌های دیگر امکان پذیر نباشد. کابین آسانسور توسط یک جفت سیلندر تلسکوپی روی زمین قرار دارد و در زیر هر طرف کابین قرار دارد، و در یک کف بتونی گودال محکم شده است. نشت روغن به زمین از طریق الکترولیز از بین می‌رود زیرا هیدرولیک مستقیماً روی کف یک گودال نصب می‌شود.
 7. آسانسورهای هیدرولیک روپ‌دار ( طناب‌دار): از ترکیبی از طناب و نیروی هیدرولیک برای بالا و پایین نگه داشتن واگن آسانسور استفاده می‌کند. به جای اتصال پیستون (ها) به طور مستقیم به چهارچوب موتور، آنها با کمک طناب و تراش به طور مستقیم به قاب موتور حرکتی متصل می‌شوند تا ماشین و بار آن را تحمل کنند. یکی از مزایای آسانسور طناب‌دار این است که نسبت حرکت ۲ به ۱ ماشین را به حرکت جک تولید می‌کند، که امکان استفاده از جک کوتاه تر یا در عوض طیف بیشتری از مسافرت را فراهم می‌کند
 8. استفاده از آسانسورهای هیدرولیک: در سازه‌های چند سطحی در سراسر جهان رواج دارند. آن‌ها جریان افراد را تسهیل و کنترل می‌کنند، حرکت تجهیزات را آسان تر می‌کنند و به معلولان اجازه دسترسی به طبقه‌‌های سطح بالا را به همراه ویلچر و وسایلشان می‌دهند.
 9. آسانسورهای بدون اتاق موتور (MRL): این آسانسورها، آسانسورهایی کششی هستند و اتاق ماشین متصل در بالای شافت ندارند. بخش موتور حرکتی این نوع، در فضای override وجود دارد و می‌توانید از قسمت بالای کابین آسانسور برای تعمیرات و نگهداری به آن دسترسی پیدا کنید. سرعت آسانسورهای بدون اتاق ماشین در هر دقیقه حداکثر ۵۰۰ فوت است و حداکثر مسافت آنها حداکثر تا ۲۵۰ فوت است. از نظر هزینه‌های نصب و نگهداری و قیمت، می‌توان این گونه از آسانسورها را با آسانسورهای دنده‌ای مقایسه کرد. با این حال، در مقایسه با آسانسورهای کششی دنده‌ای، مصرف انرژی آسانسورهای بدون اتاق موتور (MRL) بسیار کم است. این آسانسورها به دلیل عملکرد، قابلیت اطمینان و بهره‌وری انرژی، در کاربردهای متوسط ​​افزایش یافته و محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.
انواع درب آسانسور
انواع درب آسانسور

درب یا درب‌های آسانسور:

درهای انتخاب شده برای یک نوع آسانسور انتخابی نیز در قیمت آن تأثیر خواهد داشت. به عنوان مثال درب های اتوماتیک هزینه بالاتری نسبت به بقیه درب‌های آسانسور دارند.

سطح اتوماسیون:

اتوماسیون مورد نیاز برای آسانسور، خود عامل تأثیرگذار دیگری بر قیمت و هزینه‌ها است. از درب‌ها گرفته تا کنترل‌های عملیاتی، درجه بالاتر اتوماسیون به طور معمول به معنای قیمت بالاتر است.

تعداد توقف‌های یک آسانسور:

در حالی که آسانسور می‌تواند در طبقات بالا و پایین حرکت کند، اما برای اطمینان از عملکرد صحیح آسانسور، اما توانایی یک آسانسور در پیمودن تعداد طبقات، نیازمند کارهای اضافی و تنظیماتی خاص است. بنابراین، توانایی پیمودن هر طبقه اضافی بر قیمت نهایی تأثیر می‌گذارد.

میزان یا فاصله سفرهای یک آسانسور (چه مقدار فاصله را میتواند طی کند):

مسافت کلی که یک آسانسور طی می‌کند بر روی ارتفاع شافت تأثیر خواهد گذاشت. هرچه فاصله بیشتر باشد، شافت باید بزرگتر باشد، این بدان معناست که هرچه میزان فاصله کلی طی شونده با آسانسور بیشتر باشد، هزینه‌ها و قیمت و هزینه‌های نگهداری آن نیز افزایش می‌یابد.

ابعاد ساختمان محل نصب یک آسانسور:

وقتی نوبت به نصب آسانسور می‌رسد، ویژگی‌های خاص ملک اعم از اقامتگاه یا ساختمان تجاری بودن نیز مهم می‌شود. یک ساختمان بلند به ایستگاه‌های بیشتری احتیاج دارد که به نوبه خود گران‌تر نیز خواهد بود.

آسانسور هنگام نصب باید در شافت قرار گیرد و بسیاری از دارندگان املاک از این امر غافل هستند که ابعاد کابین برای ساختمان‌های بلندتر باید بزرگتر باشد، به ویژه هنگامی که کابین باید مسافت طولانی‌تری را طی کند. در نتیجه، هزینه‌های نصب می‌تواند برای ساختمان‌های بلندتر بسیار بیشتر باشد، به خصوص وقتی که صحبت از آسانسور برای یک آسمان خراش در مقایسه با آسانسور برای یک هتل کوچک باشد.

پایان کار کابین یک آسانسور:

اتمام کار کابین را می‌توان متناسب با مشخصات شخصی یا ساختمان سفارشی کرد. فرم اتمام‌های مختلف هزینه‌های مختلفی دارند، بنابراین هر انتخاب در قیمت نهایی تأثیر می‌گذارد. مثلاً تعیین این قضیه که دیوارهای ساخته شده در کابین از شیشه یا چوب یا نقوش تزئینی باشد. به طور کل گزینه‌های شخصی و نظرات با توجه به سلیقه بی حد و حصر است و هزینه‌ها و قیمت را دوچندان می‌کند.

چگونگی سختی کار در نصب آسانسور:

یک عامل حیاتی هنگام نصب آسانسور هزینه کار ساخت و ساز است. کارها و عملیات نصب، همیشه هزینه‌های بیشتری را به همراه خواهد داشت، بنابراین مهم است که قبل از خرید آسانسور در نظر گرفته شود بسته به آنچه مورد نیاز است (به عنوان مثال ساعت کاری)، افراد متخصص و صاحبان مشاغل ممکن است رقم پرداخت ها متغیر باشد، همچنین نباید از وجود احتمالی پیش پرداخت‌ها هم غافل شویم.

موارد کلی مرتبط با کار ساخت و ساز:

افزودن نیروی کار مورد نیاز برای نصب آسانسور مورد نظر، و همچنین در نظر گرفتن کارهایی که باید برای این کار انجام شود مهم است. برخی از فاکتورهای ساختمان که باید در نظر گرفته شوند، از آنجا که هزینه‌های اضافی به آنها اضافه خواهد شد، شامل موارد زیر است: اندازه گودالی که باید حفر شود، هرگونه نیاز الکتریکی، ایجاد احتمالی یک دیوار سازه‌ای، و اضافه شدن بالقوه یک پرتو آسانسور.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که در هزینه آسانسور تأثیرگذار است و بیشتر به ویژگی‌های خود آسانسور و مواردی که برای نصب آن نیاز است بستگی دارد. هزینه آسانسورهای خانگی نیز به طور قطع با قیمت کل آسانسورهای تجاری متفاوت خواهد بود، زیرا آنها ویژگی‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، آسانسورهای تجاری، مانند آسانسورهایی که در مشاغل تجاری و صنعتی به کار می‌رود و یا در آسمان خراش‌ها نصب شده‌اند، بیشتر از چند توقف نیاز دارند، در حالی که آسانسورهای خانگی فقط یک یا دو ایستگاه دارند.

در ادامه لازم است اضافه کنیم، با توجه به نوسانات قیمت ارز، فروشندگان و همچنین خریداران باید توجه داشته باشند که ممکن است هر لحظه قیمت گذاری راه متفاوتی را در پیش گیرد.

گزارش تحقیقات جهانی “بازار آسانسور” تجزیه و تحلیل دقیق این صنعت را بر اساس اندازه، نرخ رشد، موارد و نیروهای لازم اصلی، چالش‌های ابزار مورد استفاده، روندها، مناطق، انواع محصول و برنامه‌های کاربردی ارائه می‌دهد. گزارش بازار آسانسور عوامل کلیدی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که رشد بازار را تحت تأثیر قرار داده و با کمک ارقام قبلی این گزارش سناریوی فعلی و پیش‌بینی صنعت آسانسور را شرح می‌دهد.

آسانسورهای تجاری:

در استفاده از آسانسورها در مصارف تجاری، باید اطمینان حاصل شود که مشاغل و سازمان‌ها الزامات قانون تعویض و از کارافتادگی را مطابق با بخش M مقررات ساختمانی برآورده سازند. وجود جنبه‌های این چنین در مورد استفاده از آسانسور در مصارف تجاری، خود در دسته عواملی است که قیمت انواع آسانسور را به مراتب بیش از تمام مصارف دیگر می‌نماید.

در مورد آسانسورهای کششی، باید افزود که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل اطمینان برای مسافر و صاحبان هستند و نصب آسان‌تری دارند، آنها شامل اجزای پیشرفته و کیفیت ساخت خوبی هستند. آسانسورهای کششی یکی از محبوب‌ترین انواع آسانسورها هستند زیرا در مقایسه با سیستم‌های هیدرولیک از انرژی کمتری استفاده می‌کنند، در حالی که در حرکت تقریباً سرعت بالایی دارند.

درباره استفاده از آسانسورهای کششی در مصارف تجاری باید گفت، این نوع از آسانسور، برای بارهای ۳۲۰ کیلوگرم (۴ نفر) تا ۲۰۰۰ کیلوگرم (۲۶ نفر) مناسب هستند. آسانسورهای کششی حداکثر انعطاف‌پذیری در طراحی را در مقایسه با آسانسورهای بدون اتاق موتور (mrl) و انواع دیگر فراهم می‌کنند. این آسانسورها همچنین به دلیل کنترل دقیق سرعت و کاهش سر و صدا و کیفیت سواری بسیار محبوب هستند.

استفاده گوناگونی از آسانسورهای کششی در مصارف صنعتی و تجاری وجود دارد، از جمله:

آسانسورهای کشی مخصوص کالا: آسانسورهای کششی کالا، برای ارائه عملکرد بالا و سهولت استفاده بهینه در انواع محیط‌های کاری از جمله:

هتل‌ها، رستوران‌ها، انبارهای کالاهای سنگین، آشپزخانه‌های صنعتی و تجاری، ساختمان فروشگاه‌ها و همچنین دفاتر تجاری استفاده می‌شوند.

آسانسورهای مخصوص کالا، خطرات و صدمه ناشی از بلند کردن و جابجایی دستی کالاها را کاهش می‌دهند و همچنین مصرف برق کمی نیز نسبت به کاراییشان دارند، که می‌توان گفت یک راه حل بسیار مقرون به صرفه برای مشاغل به حساب می‌آیند. آسانسورهای کالا با چاله‌های کم و نیاز به فضای کم نسبت به اندازه‌شان، و همینطور هزینه نصب به صرفه و نصب آسان در ساختمان‌های مورد نیاز بسیار مناسب برای سرمایه گذاری از طرف فروشندگان انواع آسانسور هستند.

قیمت آسانسور های هیدرولیک
قیمت آسانسور های هیدرولیک

ویژگی های مثبت آسانسور هیدرولیک :

 • ابعاد راه آسانسور به حداقل می‌رسد.
 • بارهای آسانسور به دیوارهای باربر توزیع می‌شود.
 • اتاق‌های ماشین می‌توانند از راه دور نیز قرار بگیرند.
 • هزینه‌های نصب معمولاً کمتر از سایر سیستم های آسانسور در می‌آید.
 • جنبه‌های منفی آسانسورهای هیدرولیک:
 • برای واحد پمپ و سایر اجزای کنترل، یک اتاق ماشین مورد نیاز است.
 • سرعت و عملکرد محدود
 • ایجاد صدای اضافی بلندتر ناشی از پمپ و هیدرولیک
 • نگرانی‌های زیست محیطی از نشت روغن هیدرولیک به داخل زمین
 • کیفیت سواری کمتر نسبت به انواع دیگر

تفاوت در هزینه آسانسورهای هیدرولیک و کششی:

معمولاً آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با کششی‌ها ارزان ترند. از نظر بهره وری انرژی، آسانسورهای کششی ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند اما از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند. تفاوت به دلیل تفاوت در مکانیسم کار این دو سیستم است. با پایین آمدن کابین، انرژی در واقع از دست می‌رود.

بالابرهای هیدرولیک و کششی از جمله  آسانسورهای متداول در ساختمان‌های مسکونی و تجاری هستند. نیروی آسانسور هیدرولیک توسط پمپ‌های الکترونیکی تامین می‌شود که مایع هیدرولیک را به جک منتقل می‌کند. در آسانسور یک پیستون قرار دارد که آن را به سمت بالا فشار می‌دهد. از طرف دیگر، آسانسورهای کششی از طناب، میخ و وزنه تعادل برای حرکت بالا و پایین استفاده می‌کنند. هر دو سیستم مزایا و معایب خاص خود را دارند.

بنابراین باید قبل از انتخاب سیستم مناسب برای سرمایه گذاری، مزایا و معایب آنها را در نظر بگیرید. آسانسور هیدرولیک به فضای کمتری احتیاج دارد زیرا بالابر آن فضای زیادی لازم ندارد. این واحد‌ها در هنگام بلند شدن بارهای بالاتر بسیار موثر هستند. از مدت‌ها قبل شناخته شده است که سیستم های هیدرولیک در مقایسه با طناب های کششی قدرت بالاتری را ارائه می‌دهند. از طرف دیگر، سیستم‌های هیدرولیک معایب منحصر به فرد خود را نیز دارند. آنها به سرعت همتایان کششی خود نیستند. حداکثر سرعتی که بهترین واحدهای هیدرولیک می‌توانند بدست آورند ۱۵۰ دور در دقیقه است. وقتی روغن به عنوان مایع هیدرولیک استفاده شود، عملکرد آن به دما بستگی دارد.

بنابراین، این واحدها به یک سیستم اتاق ماشین سازی بسیار کارآمد نیاز دارند. نکته دیگر در مورد این آسانسورها تولید گرمای زیاد آنهاست. همچنین ممکن است روغن از پایه نشت کند. اگر روغن به آب‌های زیرزمینی برسد، می‌تواند در ایجاد آلودگی نقش داشته باشد. بنابراین، نگهداری و مراقبت منظم برای نگه داشتن آن در فرم اوج لازم است. آسانسورهای کششی در مقایسه با نمونه‌های هیدرولیک خود سرعت بیشتری دارند. این امر باعث می‌شود که آسانسورهای کششی برای ساختمان‌های مدرن و با ارتفاع بالاتر بسیار مناسب‌تر باشند.

آنها همچنین در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیک سواری نرم و راحت تری را ارائه می‌دهند. مزیت دیگر این آسانسورها این است که از نظر مصرف انرژی بسیار به صرفه‌تر هستند. به این دلیل که آنها از وزنه تعادل برای متعادل سازی وزن کابین استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، آسانسور هیدرولیک نیاز به هل دادن کابین دارد.

در اینجا باید بگوییم، آسانسورهای کششی نیز دارای نکات منفی هستند. تهیه و نگهداری و مراقبت از آنها دشوارتر است زیرا کنترل ها در داخل سر شافت نصب شده‌اند که به راحتی قابل دسترسی نیست. اما این مشکل در آسانسورهای کششی که از موتور سنکرون مغناطیسی به جای اتاق ماشین استفاده می‌کنند، برطرف شده است.

ویژگی های آسانسور مناسب
ویژگی های آسانسور مناسب

به عنوان حرف پایانی باید بگوییم که، پیش از سرمایه گذاری حتماً به مطالب زیر توجه فرمایید:

عوامل مقایسه تفاوت بین آسانسورهای هیدرولیک و کششی بسته به عوامل زیر می‌تواند بسیار ساده شود:

قیمت:

قیمت یک عامل تفاوت واضح بین دو نوع آسانسور است. معمولاً آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با کششی‌ها ارزان ترند.

بهره‌وری انرژی:

آسانسورهای کششی ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند اما از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند. تفاوت به دلیل تفاوت در مکانیسم کار دو سیستم است. وقتی نوبت به آسانسورهای هیدرولیک می‌رسد، پمپ برای هل دادن و بلند کردن کابین در برابر نیروی جاذبه نیرویی ایجاد می‌کند. با پایین آمدن کابین، انرژی از دست می‌رود. از طرف دیگر، آسانسورهای کششی از وزنه مقابل برای همین منظور استفاده می‌کنند. زیرا وزن کابین متعادل است و نیروی کمتری لازم است.

سرعت:

همانطور که در بالا نشان داده شد، آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با آسانسورهای کششی سرعت کمتری دارند. آسانسورهای هیدرولیک می‌توانند به حداکثر سرعت ۱ متر در ثانیه برسند، اما آسانسورهای کششی می‌توانند به ۲.۵ متر در ثانیه نیز برسند. این یکی از دلایل اصلی استفاده بیشتر از آسانسورهای کششی در ساختمان‌های بلند است.

 فضای مورد نیاز:

فضای مورد نیاز برای نصب آسانسورها نیز تفاوت عمده‌ای بین این دو است. به همین دلیل، آسانسورهای هیدرولیک برای برخی از انواع استفاده بیشتر مناسب هستند. آسانسورهای کششی به فضای بیشتری احتیاج دارند و حجیم ترند. اما آسانسورهای کششی جدید موسوم به آسانسور بدون اتاق ماشین به فضای بسیار کمتری نیاز دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که قبل از انتخاب آسانسور مناسب بین آسانسورهای هیدرولیک و کششی، همه این عوامل را در نظر داشته باشید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *