پله برقی خانگی

نصب پله برقی خانگی چقدر هزینه دارد؟ انواع بالابر پله پیما + نکات استاندارد

در کنار آسانسورها وسایل دیگری چون انواع بالابر پله پیما و پله برقی تولید شده اند که بالا رفتن از پله ها را برای افراد کم توان و ناتوان و مسن راحت کرده است. برای جابه جایی بین طبقات در منازل برای افراد مسن یا کسانی که دچار معلولیت هستند می توان اقدام به نصب پله برقی خانگی کرد. با این مقاله همراه باشید تا با مزایا و هزینه نصب پله برقی خانگی و بالابر پله پیما بیشتر آشنا شوید و نکات مهمی را در مورد استفاده از این دستگاه ها کسب کنید.

پله برقی خانگی یا بالابر پله پیما چیست؟

پله برقی خانگی یا بالابر پله پیما نوعی دستگاه الکترونیکی قابل نصب در خانه های دوبلکس یا چند طبقه است. بالابر پله رو را می توان به دیوار مجاور پله ها نصب کرد که توسط ریل و نیروی الکتریسته قادر است یک صندلی ثابت را در جهت بالا یا پایین جابه جا کند. نصب این نوع دستگاه ها آسان بوده و نیازی به تخریب پله نیست.

انواع پله برقی خانگی یا بالابر پله پیما

انواع مختلفی شامل بالا بر پله پیما چرخشی، بالابر پله برو هیدرولیکی و بالابرهای پله پیما خانگی تولید می شود.

  1. بالابر‌های پله‌ای چرخشی: این نوع بالابر پله رو به صورت نرده ای است و قابلیت حرکت مستقیم و چرخش را روی ریل دارد و موتور این دستگاه بر روی صندلی نصب شده است.
  2. بالابر‌های پله‌پیما هیدرولیکی: این نوع بالابر پله پیما فقط قابلیت حرکت در مسیر مستقیم را دارد.
  3. بالابر‌های پله‌پیما خانگی: این مدل پله برقی خانگی در سه نوع ویلچر بر، صندلی دار و ایستاده وجود دارد و فضای زیادی از راه پله را نمی گیرد. پله پیما خانگی در خانه های دوبلکس و تریبلکس برای جابجایی افراد سالمند کاربرد بسیاری دارد. بالابر پله پیما ویلچر بر فاقد صندلی است و فرد ناتوان باید توسط ویلچر روی قسمت بالا برنده بنشیند.

مزایای انواع پله برقی خانگی

استفاده از پله برقی خانگی ایستاده می تواند به افراد کم توان کمک کند تا تعادل خود را تا حدی حفظ کند. برای کسانی که مجبور به استفاده از ویلچر هستند استفاده از بالابرهای پله پیما مناسب است. سه مزیت مهم این نوع پله برقی برای منزل شامل هزینه ارزان ، مصرف انرژی کم و نصب آسان آن ها است. همچنین این دستگاه ها قابلیت حرکت در دو جهت بالا و پایین را دارند که مزیت دیگر بالابرهای پله پیما است.

کاربرد پله برقی خانگی و پله پیما

با توجه به معماری منازل و سطح معلولیت و ناتوانی افراد برای سهولت رفت و آمد شخص استفاده از پله برقی و بالابر پله پیما کاربرد زیادی دارد. همچنین از این دستگاه ها می توان در خانه هایی که با خیابان هم سطح نیستند یا چند طبقه هستند می توان از پله برقی خانگی و پله پیما استفاده کرد. افرادی که دارای ویلچر هستند می توانند برای بالا رفتن از پله، دستگاه پله رو بدون صندلی استفاده کنند تا شخص با ویلچر از پله بالا و پایین بیاید.

تفاوت پله برقی خانگی با آسانسور

پله برقی خانگی با آسانسور دو تفاوت دارند مورد اول پله برقی و بالابر بدون کابین هستند و روی پله نصب می شوند و برای بالا رفتن از پله ها کاربرد دارد ولی آسانسورها دارای کابین هستند و برای حرکت در بین طبقات مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت پله برقی خانگی با بالابر

بالابر دارای ساختار مانند آسانسور است که در دو مدل خانگی و صنعتی تولید می شود ولی پله برقی خانگی برای حرکت در مسیر پله ها کاربرد دارد و در ارتفاع های مختلف فرد ناتوان را با سرعت و راحت جابه جا می کند. بالابر به عنوان آسانسور در ساخت و سازهای مرتفع و انبارهای چند طبقه برای جابه جایی افراد و اشیاء نصب می شود. همچنین بالابر پله پیما ایستاه یا صندلی دار برای افرادی که برای راه رفتن نیاز به کمک دارند مناسب است.

نصب پله برقی خانگی چقدر هزینه دارد؟

شروع قمیت هزینه پله پیما در سال 1402 از 28 میلیون تومان می باشد.

عوامل مؤثر بر قیمت پله‌ برقی خانگی

اگر پله برقی خانگی برای ساختمان های چند طبقه به صورت مشارکتی توسط اعضای ساختمان خریداری و نصب شود چندان هزینه بر نخواهد بود. یکی از عوامل هم برای برآورد هزینه پله برقی میزان سرعت و ایمنی این دستگاه است. همچنین سایر فاکتورهای تعیین کننده قیمت پله برقی خانگی به مواردی چون تعداد پله، شیب پله 30 یا 35 درجه ، عرض 8 تا 100 سانتیمتر پله برقی خانگی، جنس فولاد یا آلومینیوم این دستگاه، محل نصب آن در داخل یا خارج ساختمان، سرعت حرکت پله برقی 0.4 متر بر ثانیه یا 5/0 متربرثانیه و نوع چیدمان تکی یا متقاطع بستگی دارد.

تعمیر پله برقی خانگی و بالابر پله پیما

ریل ها از اجزای مهم و اصلی پله برقی خانگی و بالابرهای پله پیما است زیرا حرکت این دستگاه ها روی ریل انجام می شود. در بالابرهای پله پیما ریل ها به صورت نواردار شانه ای هستند که وجود گرد و خاک و ضایعات مختلف بر روی ریل می تواند منجر به شکستن دندانه های آن ها شود. با توجه به این موضوع می توان گفت تعویض ریل ها در مقایسه با تعمیر آن ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

همچنین در صورتی که بیش از ظرفیت مجاز پله برقی خانگی یا بالابر اشیاء یا افراد سنگین وزن با آن جابه جا شوند باعث تاب برداشتن ریل می شود که با انجام یک تراشکاری ساده می توان آن را تعمیر کرد. در ساختار بالابر پله پیما قطعات فراوانی به کار رفته که در صورت خراب شدن هر کدام از آن ها باید کل دستگاه ها را تعمیر و بازبینی کرد.

بسته به آسیب وارد شده به پله برقی خانگی یا بالابر هزینه تعمیر متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال اگر ریل این دستگاه ها دچار مشکل شود باید به طور کل ریل تعویض شود و تعمیر آن بی فایده است. برای اینکه هزینه تعمیرات گسترده یا تعویض قطعات کاهش یابد بهتر است در طول سال چندین بار این دستگاه ها را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید.

جمع بندی

پله برقی خانگی و بالابرهای پله پیما از وسایل مدرن امروزی هستند که تردد افراد ناتوان و سالمند در پله ها راحت کرده اند. برای استعلام دقیق قیمت پله برقی برای منزل و بالابر پله پیما با شرکت های معتبر خدمات نصب پله برقی در منزل تماس بگیرد و سپس اقدام به سفارش این دستگاه نمایید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه