پله برقی چند تا پله دارد؟ دانستنی های جالب درباره پله برقی

پله برقی چند تا پله دارد؟ دانستنی های جالب درباره پله برقی

پله برقی امروزه یکی از وسایل ضروری هر مکان پر رفت و آمدی از جمله فرودگاه ها، هتل ها مجتمع های اداری و تجاری است. تعریف پله برقی به وسیله ای گفته می شود که مسافران را از یک طبقه به طبقه دیگر یک مجتمع منتقل می کند و این عمل منتقل کردن به وسیله ی تسمه یا پله انجام می شود و نیروی محرکه برقی آن عامل حرکت این تسمه و پله است.

پله برقی چند تا پله دارد؟

پله برقی چند تا پله دارد
پله برقی چند تا پله دارد

مکانیزم پله برقی شامل حرکت یک نوار نقاله است که به صورت رفت و برگشت کار می کند و حول یک محور می چرخد. تعداد پله های یک پله برقی دو برابر تعداد پله هایی است که شما می بینید. تعدادی از این پله ها برای شما قابل روئیت هستند و تعدادی را که در زیر قرار می گیرند قابل دیدن نیستند. به طور دقیق نمی توان تعداد پله های یک پله برقی را مشخص کرد و تعداد پله های آن به بسته به ارتفاع پله برقی و شیب آن تعیین می شود.

تعداد پله های افقی

پله برقی در ابتدای سوار شدن یا در انتهای پیاده شدن چند پله افقی دارد. هر چه تعداد این پله ها بیشتر باشد امکان سوار و پیاد شدن بر روی پله برقی آسان تر است و شخص وقت بیشتری دارد که خود را با سرعت پله برقی هماهنگ کند و تعادل خود را حفظ کند. به طور معمول هر پله برقی در شروع 2 یا 3 پله افقی دارد. وجود این پله ها ضروری است و شما با خیال راحت می توانید روی این پله های افقی پا بگذراید و مسیری را که می خواهید طی کنید. امروزه نیز پله برقی هایی با 4 پله افقی در مکان های پر تردد دیده می شود. طبق استاندارد نصب پله برقی در اماکنی مانند فرودگاه ها و یا مترو که ممکن است افراد وسایلی را به همراه داشته باشند و ارتفاع پله برقی از 6 متر بیش تر باشد حتما باید 3 تا 4 پله در ابتدای پله برقی در نظر گرفته شود.

دستگیره پله برقی

دستگیره پله برقی
دستگیره پله برقی

در دو طرف پله برقی یک دستگیره تعبیه شده که جنس آن از لاستیک به همراه یک سری الیاف مخصوص است. معمولاً این دستگیره مشکی است ولی در رنگ های دیگر هم دیده می شود. این دستگیره متحرک است و نیروی محرکه آن از طریق نیرویی تامین می شود که پله ها را جا به جا می کند. سرعت دستگیره نسبت به پله 2±  است که چیزی در حدود 6 ثانیه تاخیر می تواند باشد.

ایمنی پله برقی

در هر پله برقی یک کنترل کننده مکانیکی سرعت وجود دارد که افزایش و کاهش سرعت پله برقی را می تواند کنترل کنند. سرعت پله برقی باید در رنج مجاز 7 تا 9 متر بر ثانیه باشد. حفاظ کناری پله برقی باید 300 میلیمتر بعد از اتمام آخرین پله ادامه پیدا کند که به آن جان پناه گفته می شود و برای خروج امن از پله برقی در نظر گرفته می شود. اگر از پله برقی استفاده کرده باشید یک شستی قرمز رنگ در انتهای پله است که در مواقع ضروری با فشردن این شستی پله متوقف می شود. محل استفاده از پله برقی باید با علائمی واضح قابل دیدن باشد و روشنایی کافی را برای استفاده از پله برقی در محیط باید فراهم شود.

کلام پایانی

پله برقی ها جز تجهیزات بسیار پرکاربرد برای ساختمان های پر رفت  و آمد است. استفاده از پله برقی بسیار آسان است و در طراحی و نصب پله برقی عواملی در نظر گرفته شده که بتوان ایمنی شخص مسافر را به طور کامل حفظ کرد که از جمله تعداد پله ها در پله برقی، حفاظ اطراف پله، جان پناه ابتدا و انتهای پله، ارتفاع هر پله و … جز عواملی است که رفت و آمد با پله برقی را ایمن می کند. اگر شما نیز طبق دستور العمل از پله برقی استفاده کنید قطعا هیچ گاه مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه