طول پله برقی چقدر باید باشد؟ نحوه محاسبه آن

طول پله برقی چقدر باید باشد؟ نحوه محاسبه آن

پله برقی یکی از ابزارهایی است که به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی وارد زندگی انسان ها شده و جابجایی بین طبقات مختلف را برای افراد راحت تر کرده است. این وسیله ابعاد خاصی داشته و براساس یکسری استانداردها تولید می شود. در این مطلب تصمیم داریم درخصوص طول استاندارد پله برقی و نحوه محاسبه آن با شما صحبت کنیم. همراه ما باشید.

طول استاندارد پله برقی چقدر می باشد؟

طول استاندارد پله برقی
طول استاندارد پله برقی

طراحان پله برقی سعی می کنند پله ها را با زاویه 30 یا 35 درجه نسبت به سطح افقی بسازند. یعنی پله برقی های استاندارد از شیب 30 یا 35 درجه برخوردار خواهند بود. نحوه محاسبه طول پله برقی با توجه به شیب آن ها متفاوت است. برای محاسبه طول پله برقی باید از فرمول های زیر برای هر شیب استفاده کنید:

  • شیب 35 درجه: ارتفاع پله برحسب میلی متر × ۴۹۰۵ + ۱.۴۲۸۱۵ = طول پله
  • شیب 30 درجه: ارتفاع پله برحسب میلی متر × ۴۹۰۵ + ۱.۷۳۲۰۵= طول پله

عرض استاندارد پله برقی چقدر می باشد؟

عرض استاندارد پله برقی
عرض استاندارد پله برقی

پله برقی های استاندارد با سه عرض مختلف 60 سانتی متر، 80 سانتی متر و 1 متر طراحی می شوند. این موارد عرض مفید پله برقی هستند و برای محاسبه فضای مورد نیاز باید 60 سانتی متر به این عرض مفید اضافه کنید.

توجه داشته باشید که بر روی هرکدام از پله هایی که با عرض 60 سانتی متری طراحی شده اند فقط یک نفر می تواند بایستاد. به همین دلیل معمولا در اماکن پر رفت و آمد از این نوع طراحی برای ساخت پله های برقی استفاده نمی شود.

رایج ترین طراحی برای پله های برقی، طراحی با عرض 80 سانتی متری می باشد. در این نوع پله ها اگر یک نفر بر روی پله ایستاده باشد، نفر بعدی به راحتی می تواند از کنار او عبور کند. اما ممکن است امکان ایستادن دو نفر در کنار یکدیگر روی یک پله سخت باشد.

در پله هایی با عرض یک متری، به راحتی امکان قرار گرفتن دو نفر بر روی یک پله و یا حتی امکان حمل چرخ های دستی کوچک هم وجود دارد. به همین دلیل معمولا در فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ از پله هایی با طراحی عرض یک متری استفاده می شود.

لازم به ذکر است که امکان طراحی پله برقی با عرض بیشتر از یک متر هم وجود دارد. این کار به کاربرد پله برقی و محل نصب آن بستگی خواهد داشت. برای مثال امکان دارد در فرودگاه ها از پله هایی استفاده شود که عرض آن ها به 140 سانتی متر هم برسد. اما حالت استاندارد طراحی عرض پله همان سه موردی است که ذکر شد.

استاندارد تعداد پله های افقی

بهتر است برای راحتی استفاده افراد از پله برقی، حدود سه پله افقی در قسمت بالا و پایین پله برقی در نظر گرفته شود. البته در برخی اماکن از دو پله افقی در بالا و پایین پله برقی استفاده می کنند، اما باید بدانید که هرچقدر تعداد پله های افقی بیشتر باشد، استفاده از پله برقی برای افراد راحت تر خواهد بود.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه