از پله برقی میترسم؛ چگونه بر ترس از پله برقی غلبه بکنیم؟

از پله برقی میترسم؛ چگونه بر ترس از پله برقی غلبه بکنیم؟

امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در زندگی شهری صورت گرفته استفاده از پله برقی و آسانسور برای رفت و آمد در ساختمان های چند طبقه و یا مکان های عمومی رایج شده است. اما موازی با این پیشرفت در برخی افراد ترس استفاده از این دستگاه های برقی نیز به وجود آمده است. ترس از پله برقی یکی از معضلات روانی است که در هنگام سوار شدن به پله برقی در برخی افراد ایجاد می شود. این ترس می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد و از ضعیف به شدید متغییر است. در این مقاله می خواهیم به این سوال که چگونه بر ترس از پله برقی غلبه بکنیم پاسخ بدهیم.

ترس از پله برقی یا اسکالافوبیا چیست؟

ترس از پله برقی یا اسکالافوبیا چیست؟
ترس از پله برقی یا اسکالافوبیا چیست؟

ترس از پله برقی یا اسکالافوبیا هنگام سوار شدن به پله برقی در فرد احساس افتادن از پله برقی را ایجاد می کند. این ترس سبب می شود شخص دچار تنگی نفس، ضربان قلب تند، سرگیجه، مشکلات بینایی، مشکلات تعادل و لرزش ناگهانی شده و احساس گرگرفتگی در او ایجاد شود. اگر ترس از پله برقی در فرد زیاد باشد به طوری که از سوار شدن در آن خودداری کند باید درمان ترس را جدی بگیرد. ترس ناشی از سوار شدن به پله برقی می تواند به خاطر حرکت خیلی سریع آن ها یا عدم درک درست از ساختار پله برقی باشد.

چگونه ترس از پله برقی را درمان کنیم؟

چگونه ترس از پله برقی را درمان کنیم؟
چگونه ترس از پله برقی را درمان کنیم؟

برای کنترل و درمان ترس از پله برقی در ادامه راهکارهایی را ارائه می کنیم.

  1. هنگام ایستادن روی پله برقی قسمت جلو را نگاه کنید : هنگام سوار شدن به پله برقی هرگز به پله های در حال حرکت نگاه نکنید و فقط به جلو نگاه کنید. بنابراین می توانید در پله برقی ثابت بایستید و کمتر دچار سرگیجه شوید.
  2. روی پله برقی  نرده یا دست کسی را بگیرید : گرفتن نرده های کناری سبب می شود شخص ثابت بایستد و دچار سرگیجه نشود. همچنین برای حفظ تعادل می توانید با کسی دیگر همسفر شوید تا هنگام سوار شدن به وی تکیه کنید. برای اینکه موقع سوار شدن به پله برقی احساس امنیت کنید می توانید کفش کتونی بپوشید.
  3. هنگامی که پله برقی خلوت است سوار شوید : برخی از افرادی که دچار ترس از پله برقی هستند تمایلی به سوار شدن در پله برقی در ساعات و روزهای شلوغ ندارند. استفاده از پله برقی در زمان های خلوت باعث می شود احساس آرامش بیشتری کنید.
  4. از مشاور یا روانپزشک کمک بگیرید : در صورتی که هنگام سوار شدن به پله برقی به حدی بترسید که در انجام کارهای روزانه با مشکل مواجه شوید حتما با پزشک صحبت کنید.
  5. درمان شناختی رفتاری (CBT) : استفاده از درمان شناختی رفتاری می تواند به بیمار کمک کند که ترس خود را به صورت ذهنی ببیند و به درستی به آن پاسخ دهد. در تعدادی جلسات محدود روان درمانگر به بیمار کمک می کند تا ترس از تنش را درمان کند و برای غلبه بر ترس راه حل هایی را به او پیشنهاد می کند. برای مثال درمانگر از بیمار می خواهد روی اولین پله پله برقی خاموش بایستد تا بتواند بر ترس خود غلبه نماید.
  6. مواجه درمانی : مواجه درمانی می تواند به بیمار کمک کند که به شکل کنترل شده با ترس خود رو به رو شود. همچنین درمانگر با استفاده از احساسات فیزیکی درونی از ترس بیمار جلوگیری می کند.
  7. درمان با هیپنوتیزم : طبق عقیده هیپنوتراپیست ها ممکن است ضمیر ناخودآگاه نسبت به موقعیت های خاصی واکنش نامناسبی داشته باشد. برای مثال برای درمان ترس از پله برقی از طریق هیپنوتیزم درمان گر کم می کند پاسخ های ذهن ناخودآگاه بیمار تغییر دهد تا بتواند برای واکنش بیمار در موقعیت های خاص راه های جدیدی را بیابد.
  8. حساسیت زدایی حرکات چشم (EMDR) : در طول درمان ترس از پله برقی با استفاده از EMDR بیمار را در مقابل موقعیت ترسناک قرار می دهند و تمرین حرکات چشم، گوش دادن به ضربه زدن یا آهنگ های ریتمیک توسط درمانگر به بیمار آموزش داده می شود. با انجام این تمرینات و از طریق حرکات سریع چشم و پردازش موقعیت ترس می توان ترس بیمار را درمان کرد. بر اساس استدلال برخی از روانشناسان روش حساسیت زدایی حرکات چشم برای درمان ترس های ناشی از تروما کاربردی تر است. بنابراین اگر بیمار به دلیل تجربه بدی که در استفاده از پله برقی داشته است دچار ترس از پله برقی شده درمان با روش EMDR تاثیر بیشتری خواهد داشت.
  9. معاینه گوش و چشم : چنانچه فردی هنگام پایین رفتن از پله برقی یا هنگام ایستادن روی پله در حفظ تعادل دچار سرگیجه می شود ممکن است در گوش یا چشم خود مشکلی داشته باشد. بنابراین هنگام مراجعه بیمار به پزشک باید چشم ها از لحاظ مشکلات بینایی که منجر به عدم تعادل می شود معاینه شده و همچنین مشکلات مربوط به گوش که باعث سرگیجه می شوند نیز در بیمار بررسی گردد.
جمع بندی

پله های پل عابر پیاده و مترو که به صورت برقی کار می کنند برای بسیاری از افراد به خصوص سالمندان و کسانی که از نظر جسمانی مشکل دارند وسیله مفیدی به شمار می رود که رفت و آمد روی پله را راحت کرده است. اما افرادی که دچار فوبیا پله برقی هستند ممکن است هنگام استفاده از پله برقی با مشکلات روانی جدی مواجه شوند. این افراد برای مقابله با ترس خود ترجیح می دهند از پله معمولی استفاده کنند؛ این ترس در افراد مسن بسیار مشکل ساز است زیرا نه راضی می شوند از پله برقی استفاده کنند و نه توانایی تردد در پله های معمولی را دارند. در این مقاله راهکارهایی ارائه شد که با به کارگیری آن ها بسیاری از افراد می توانند بر ترس از پله برقی غلبه کنند و از این وسیله پرفایده بهره مند شوند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه