پله برقی گرد چه کاربردی دارد؟ مکان‌های قابل استفاده آن کجاست؟

پله برقی گرد چه کاربردی دارد؟ مکان های قابل استفاده آن کجاست؟

تصور کنید در حین جابجایی بین دو طبقه، نیازی به صرف انرژی فراوان برای استفاده از پله نباشد. به علاوه در حین این جابجایی، یک تصویر پانوراما گونه از فضای اطراف در جلو چشمان شما، قابل تماشا باشد. یک پله برقی گرد می‌تواند این شرایط را برای شما فراهم کند.

تاریخچه پله برقی گرد

تاریخچه پله برقی گرد
تاریخچه پله برقی گرد

پیشرفت تکنولوژی در دهه‌های اخیر بر همه جنبه‌های زندگی بشر تأثیرگذار بوده‌است. یکی از مواردی که با پیشرفت تکنولوژی شکل تازه‌ای به خود گرفته، هنر و بطور خاص هنر معماری است.

احتمالا وقتی مهندسان مشغول طراحی و ساخت پله برقی بودند، تنها به جنبه راحتی در رفت و آمد بین طبقات ساختمان فکر می‌کردند. بعید است به ذهن آن‌ها خطور کرده باشد که چند سال بعد، پله برقی به وسیله‌‌ای برای زیبا سازی طراحی داخلی ساختمان‌ها بدل شود.

پله برقی برای اولین بار در سال ۱۹۰۰ ، به عنوان نمادی از تکنولوژی مدرن، در نمایشگاهی در پاریس به مردم معرفی شد. در مدت کوتاهی بعد از آن، اولین پله برقی در برج ایفل نصب شد. اما در سال ۱۹۸۵ بود که اولین پله برقی گرد توسط شرکت میتسوبیشی ساخته‌شد.

ساختار پله برقی گرد

ساختار پله برقی گرد
ساختار پله برقی گرد

پله‌های برقی‌ معمولی مستطیلی شکل هستند و به وسیله‌ زنجیره‌هایی که در محورهای ثابت دوطرفه بالا و پایین می‌روند، حرکت می‌کنند. اما درباره پله برقی گرد، موضوع متفاوت است. مهندسان ژاپنی بیش از هزار طرح را امتحان کردند تا بتوانند به شکل صحیح، پله برقی اسپیرال را بسازند.

در این نوع از پله برقی، پله‌ها درواقع کمی منحنی و بادبزنی شکل هستند. به علاوه محورهای اطراف ثابت نیستند و در حین حرکت، سه دایره‌ با سه مرکز مختلف را تشکیل می دهند. جالب است بدانید که، درحال حاضر تنها شرکت میتسوبیشی دانش و توانایی ساخت پله برقی گرد را دارد. درواقع هنوز هیچ سازنده‌ای موفق به ساخت این نوع از پله برقی نشده‌است.

استفاده از پله برقی مارپیچ در کشورهای مختلف

استفاده از پله برقی مارپیچ در کشورهای مختلف
استفاده از پله برقی مارپیچ در کشورهای مختلف

همانطور که گفتیم، پله‌ برقی در ابتدا تنها وسیله‌ای برای راحتی جابجایی افراد بود. اما به تدریج و نهایتاً با ساخته شدن پله برقی گرد، تبدیل به جزیی از زیبایی طراحی داخلی ساختمان‌ها شد. حالا شما می‌توانید در سراسر جهان ساختمان‌های بزرگی را ببینید که از پله برقی مارپیچ برای عظمت بخشیدن به طراحی خود استفاده کرده‌اند.

درواقع طراحان معماری پله برقی گرد را در مرکز طراحی خود قرار می‌دهند و بقیه اجزا را براساس آن جاگذاری می‌کنند. هرچند نصب این نوع پله برقی نسبتاً سخت است، اما طراحان و معماران این سختی را به دلیل زیبایی آن، می‌پذیرند. در ادامه چند مکان دنیا که در آن پله برقی گرد نصب شده‌است را معرفی می‌کنیم.

فروشگاه دایمارو در شانگهای

فروشگاه بزرگ دنیای جدید دایمارو یکی از مراکزی است که از پله برقی گرد استفاده کرده است. طراحی این فروشگاه براساس بزرگی، روشنایی و شفافیت انجام شده‌است. دو پله برقی گرد در مرکز این فروشگاه، مرکز هال آن‌را به بام وصل می‌کنند.

طراحی این پله‌ها برای شش طبقه و به ارتفاع ۴۰ متر، احساس معلق بودن در هوا را به استفاده‌کنندگان القا می‌کند. همچنین وجود تصاویر اژدها که برگرفته از فرهنگ کشور چین است، باعث زیباتر شدن آن می‌شود. طراحی این پله‌ها به گونه‌ای است که نگاه هر بیننده را مجذوب خود می‌کند.

فروشگاه‌های فروم در لاس وگاس

این مجموعه فروشگاهی، یک مرکز خرید سطح بالا در لاس وگاس است که در کنار هتل و کازینوهای معروف سزار قرار دارد. در قسمت میانی آن آتریومی به سبک روم باستان و به شکلی لوکس طراحی شده‌است. دو پله برقی گرد در وسط این آتریوم قرار دارند.

این پله‌های مارپیچ که فضای وسیعی را به خود اختصاص داده‌اند، بطور مداوم بین دو طبقه بالا و پایین می‌روند. نکته قابل توجه درباره این پله‌ها، طراحی منحصر بفرد آن‌ها و مخفی بودن میله نگهدارنده ‌است. به اینصورت که به نظر می‌رسد هر پله بدون هیچ نگهدارنده ای در هوا معلق است.

اونیوز مال در کویت

بیش از ۸۰۰ فروشگاه در این مال قرار دارد، بطوریکه برای بازدید از آن‌ حداقل به یک روز تمام، زمان نیاز است. در این مال قسمتی به نام ناحیه پرستیژ وجود دارد که محل تجمع برندهای لوکس و گران‌قیمت است. پله برقی گرد اونیوز مال در این قسمت نصب شده‌است.

پله‌های مارپیچ چپ و راست به صورت متقارن در کنار هم قرارگرفته‌اند و بین طبقات حرکت می‌کنند. استفاده از آن‌ها تجربه‌ای به یاد ماندنی را برای بازدیدکنندگان این مال رقم می‌زند. این پله‌های برقی فضای لوکس و با شکوه این مرکز خرید را چندین برابر کرده‌اند.

پله برقی مارپیچ، تلفیقی از هنر و تکنولوژی

همانطور که گفتیم، ساخت پله برقی گرد حاصل پیشرفت تکنولوژی و تأثیر مستقیم آن بر هنر است. درواقع، از کنار هم قرار گرفتن تکنولوژی و هنر معماری، وسیله‌ای خلق شده که، زیبایی و کاربردی بودن را توأمان دارا است. چه بسا در آینده و با پیشرفت بیشتر علم، مهندسان و طراحان بتوانند انواع جدیدی از پله برقی را بسازند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه