پله برقی صاف چیست

پله برقی صاف چیست و چه کارایی دارد؟ اجزا، استاندارد و نحوه اجرا آن چگونه است؟

پله برقی صاف نوعی رمپ برقی برای جابجایی افراد در محیط هایی با مسافت طولانی مانند فرودگاه، ایستگاه مترو که شلوغ و پرتردد هستند مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی استفاده از پله برقی صاف نظم دادن به رفت و آمد افراد در این محیط ها است.

ساختار پله برقی صاف
ساختار پله برقی صاف

ساختار پله برقی صاف چگونه است؟

ساختار پله برقی صاف شامل چرخه ای از پله های مسیر برگشت و پله های پایینی است که  وزن پله های مسیر برگشت و پله های پایین یکسان است. قسمت پیاده روی این پله برقی پالت است که از پلیت های آجدار تشکیل شده است. این قسمت مهمترین بخش پله برقی صاف برای جابجایی افراد و کاربرد آن مانند استپ پله برقی است.

طول و شیب پله برقی
طول و شیب پله برقی

طول و شیب پله برقی و نحوه محاسبه آن

شیب پله برقی صاف با توجه به فضایی که در آن استفاده می شود و نوع کاربری این پله برقی ها دارای شیب و زاویه های متفاوت هستند. از پله برقی صاف برای جابجایی افراد بین سطوح با شیب 10 الی 12 درجه استفاده می شود. مثال در مراکز خرید بزرگ که افراد از کالسکه و خرید برقی استفاده می کنند، حداکثر شیب این پله برقی صاف 12.3 است. با استفاده از پله برقی صاف یا همان رمپ برقی افراد به راحتی می توانند به طبقات مراکز خرید رفت و آمد کنند. یکی از استانداردهایی که در طراحی پله برقی صاف باید رعایت شود، تناسب بین طول و شیب پله برقی است.

سرعت پله برقی صاف
سرعت پله برقی صاف

سرعت پله برقی صاف چقدر می باشد؟

پله برقی صاف با سرعت های متفاوتی ساخته می شوند که با توجه به شرایط سرعت تغییر می کند. در ابتدای رمپ برقی سرعت حداکثر و در انتهای مقصد سرعت حداقل است. ظرفیت و عرض پله برقی صاف متفاوت و ظرفیت انتقال افراد به وسیله رمپ برقی حداقل 4500 نفر، متوسط 6000 نفر  و حداکثر 900 نفر در ساعت است. عرض این پل برقی حداقل 600، متوسط 800 و حداکثر 1000 میلی متر است.

اصول استاندارد طراحی پله برقی صاف
اصول استاندارد طراحی پله برقی صاف

اصول استاندارد طراحی پله برقی صاف

برای طراحی و ساخت پله برقی صاف باید اصول استاندارد زیر رعایت شود:

  • ایجاد شیار در جهت حرکت پیاده روی متحرک پله برقی
  • حداقل و حداکثر استاندارد پهنای پالت ۴/۵ میلیمتر و ۷ میلیمتر باشد.
  • عمق شیار در پالت برقی بیشتر از 5 میلی متر باشد.
  • اتصال پالت برقی بدون شکستگی و به صورت پیوسته باشد.
نحوه اجرای پله برقی صاف
نحوه اجرای پله برقی صاف

نحوه اجرای پله برقی صاف

زمانی که برای اجرای پله برقی صاف اقدام می شود باید به فضای غیر محصور در ابتدا و انتهای رمپ برقی توجه کرد تا در زمان جابجایی افراد در زمان های پرتردد و شلوغ اختلالی به وجود نیاید و افراد به راحتی در مسیر حرکت قرار گیرند. در اجرای این نوع پله برقی باید میزان سرعت ورودی و خرجی در روی پالت آن 0.75متر بر ثانیه باشد. زاویه شیب برای این رمپ برقی نسبت به سطح افق حداکثر 12 درجه تعیین شود. همچنین ظرفیت جابجایی افراد نیز محاسبه شود. در بعضی موارد می توان سرعت رمپ برقی تا 0.9 متر و عرض رمپ نیز 1.10 متر افزایش داد.

 نصب و اجرای پله برقی
نصب و اجرای پله برقی

نصب و اجرای پله برقی

مهم ترین مرحله استفاده از پله برقی نصب و اجرای پله برقی است. در صورتیکه قطعات و قسمت های پله برقی با توجه به اصول استاندارد و شرایط مورد نیاز نصب نشود باعث ایجاد اختلال در عملکرد پله برقی می شود. قبل از هر اقدام برای طراحی و اجرای پله برقی با کارشناسان متخصص شرکت ستاره فراز نما تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه