مخترع پله برقی کیست؟ سفر در زمان و نگاهی به اولین پله برقی جهان

مخترع پله برقی کیست؟ سفر در زمان و نگاهی به اولین پله برقی جهان

قدم از قدم برندار و حرکت‌کن!

میل انسان یکجا نشین به ساکن شدن و حرکت نکردن آنقدر زیاد است که مدام در حال اختراع وسایلی است که نیاز او را به تکان دادن ماهیچه‌هایش به حداقل برساند. ولی حتی کسانی که اهل جنب و جوش هستند و شاید در طول روز بارها از پله بالا و پایین بروند، وقتی با یک پله‌ برقی خراب مواجه می‌شوند احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کنند!

این وسیله برای افرادی که از پادرد، زانودرد، کمردرد یا در مواردی از تبنلی رنج می‌برند حکم یک نجات دهنده را دارد.

پله برقی ها (پله‌های متحرک) از کجا آمدند؟

پله‌های متحرک از کجا آمدند؟
پله‌های متحرک از کجا آمدند؟

پله ‌برقی از آن دست چیزهایی است که نمی‌توان اختراع‌، ساخت و تولید آن را به یک شخص یا شرکت مشخص نسبت داد. افراد زیادی در اختراع و بهره‌برداری از این ماشین سهیم بوده‌اند. اولین نمونه‌ی پله‌ برقی چوبی بوده. در سال 1859 نانتان ایمز حق امتیاز پله‌های چرخان را به نام خود ثبت کرده. این پله‌ها به صورت مثلثی بودند و مسافران با استفاده از آن از یک سمت بالا و از طرف دیگر پایین می‌آمدند.

ولی این جس وبلیورنو بود که نخستین پله برقی قابل استفاده را در سال ۱۸۸۱ در آمریکا ساخته‌. در آن دوران فقط برای انتقال تیرک‌های چوبی و میله‌های فلزی به کشتی‌ها از این پله برقی‌ها استفاده می‌کردند.

جس رنو در سال 1892 رمپ شیبدار متحرکی را اختراع کرد که چندسال بعد به بهره‌برداری رسید. این وسیله اولین نمونه‌ی قابل استفاده‌ی  پله برقی برای جابه‌جا کردن افراد بود که در نیویورک نصب و راه‌اندازی شد. این وسیله در سال 1896 در پارکی واقع در یکی از جزیره‌های نیویورک نصب شد. این رمپ تا 55 سال بعد یعنی سال 1955 در همان مکان استفاده می‌شد.

کلمه‌‎ی پله‌ برقی اولین بار توسط شرکت اوتیس مورد استفاده قرار گرفت و تا قبل از سال 1930 که تبدیل به یک واژه‌ی عمومی شد، صرفا علامت تجاری شرکت اوتیس بود.

پله برقی‌های ابتدایی همیشه در حال کار و حرکت بودند و مسافران برای سوار شدن باید از کنار روی صفحه‌های متحرک آن می‌پریدند. بعد‌ها با کمک ایده‌های جدید، پله برقی‌های امروزی به دنیا معرفی شدند.

با مرتفع شدن برج‌ها و خانه‌ها محبوبیت پله برقی بیشتر از پیش شد و ایجاد بازار مناسب و استقبال از آن دلیل پیشرفت و تحول سریع و قابل توجه آن شد.

این وسیله‌ی کاربردی برای کسانی که مشکلات فیزیکی دارند و بالا رفتن از پله برای‌شان ممکن نیست بسیار کارآمد است. به همین دلیل است که امروز پله‌ برقی‌های خانگی به بازار آمده‌اند.

با پله برقی سفر کن!

با پله برقی سفر کن!
با پله برقی سفر کن!

شاید برای‌تان جالب باشه بدانید که طولانی‌ترین پله برقی جهان در گرند کنیون در استان هوبیی چین قرار دارد. طول آن 688 متر است و در فضای طبیعی زیبایی ساخته شده است. افرادی که سوار این پله برقی می‌شوند می‌توانند از دیدن طبیعت اطراف خود و گشت و گذار در آن (بدون نیاز به قدم از قدم برداشتن.) لذت ببرند. روزانه افراد زیادی به دیدن این پله برقی می‌روند و کمابیش تبدیل به یکی از جاذبه‌های توریستی شده است. این پله‌برقی با مواد سازگار با محیط زیست یعنی چوب، کاشی و مواد قابل بازیافت درست شده است.

اولین پله برقی زیر آب در پارک اقیانوس فارگلوری در هوالین تایوان ساخته شده است. بازدیدکنندگان این آکواریوم می‌توانند با استفاده از این پله برقی وارد فضایی شوند که در آن کوسه‌ها و سایر آبزیان در حال شنا و زندگی هستند.

در سال 1993 در نروژ پله برقی‌ای نصب شد که از کوه ها بالا می رود. این پله برقی گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است و به بیش از 200000 دوچرخه سوار کمک کرده است تا بدون تصادف از کوه 130 متری بالا بروند.

پله‌های برقی امروز دیگر فقط کاربردشان بالا و پایین بردن ما نیست؛ آن‌ها ما را با خود به سفر می‌‌برند و امکان سرک کشیدن به گوشه‌های جذاب زمین را فراهم می‌کنند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه