زنجیر استپ چین پله برقی چیست و چه کارایی دارد؟

زنجیر استپ چین پله برقی چیست و چه کارایی دارد؟

پله برقی یکی از تجهیزات پیشرفته دنیای امروز است که در سراسر جهان در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پله برقی نیز مانند آسانسور برای جابجایی افراد به کار می‌رود و در واقع کار آسانسور را انجام می‌دهد؛ اما نسبت به آسانسور مزایای بیشتری دارد و می‌توان آن را در هر مکانی نصب کرد. پله برقی دارای اجزای متفاوتی است که جز اصلی آن موتور است. این موتور و گیربکس سکوهای بالایی و پایینی را به چرخش درمی‌آورند و توسط سیستم ترمز به صورت کامل پله‌ها را متوقف می‌کنند. پله برقی دارای قطعات دیگری نظیر تابلو فرمان، زنجیر استپ چین، استپ، دستگیره، صفحه نمایش و … می‌باشد. در این نوشتار قصد داریم در رابطه با زنجیر استپ چین پله برقی و اینکه چه کارایی دارد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کاربرد زنجیر استپ چین در پله برقی

قبل از توضیح درباره زنجیر استپ چین پله برقی بهتر است کمی درباره استپ یا همان پله‌های روان که شما بر روی آن‌ها می‌ایستید و به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنید، صحبت کنیم. استپ‌ها یا پله‌های برقی دارای عرض های مختلفی مانند ۸۰ یا ۱۰۰ سانتی متری هستند. استپ‌ها را می‌توان در اندازه های مختلف اجرا کرد. جنس استپ‌ها معمولاً آلومینیوم است. در اکثر پله برقی های جدید استپ‌ها به صورت یکپارچه کار می ‌شوند؛ اما در گذشته بیشتر از استپ‌های چند قسمتی استفاده می شد که کمی سوار شدن به آن‌ها و حفظ تعادل مشکل بود. زنجیر استپ چین پله برقی که یکی از قطعات مهم در این ساختار مکانیکی است، برای به حرکت درآوردن استپ‌ها به کار می‌رود. نام دیگر زنجیر استپ چین زنجیر اصلی پله برقی است. این زنجیر دارای چند قسمت به نام، پلیت، رولر و همچنین لینک زنجیر است. اگر زنجیر استپ چین نباشد دیگر نیروی محرکه موتور به تنهایی نمی‌تواند استپ‌ها را به حرکت در بیاورد؛ بنابراین می‌توان گفت زنجیر استپ چین جز قطعات مورد نیاز و اصلی هر پله برقی است.

حتما مشاهده کنید : انواع پله برقی براساس کارکرد و نوع طراحی + موارد مهم در استاندارد

زنجیر استپ چین پله برقی چیست؟

 زنجیر استپ چین پله برقی
زنجیر استپ چین پله برقی

زنجیر استپ چین پله برقی معمولاً از جنس فولاد ساخته می شود و کاربرد آن در پله برقی این است که پله‌ها را به حرکت در می آورد. در واقع وظیفه اصلی زنجیر استپ چین انتقال دادن قدرت موتور به پله‌ها یا همان استپ‌ها می‌باشد. استپ چین جزو قطعات گران و حساس پله برقی است. این زنجیر از پلیت هایی که سخت کاری شده اند، تشکیل شده است. قبل از سفارش زنجیر استپ چین باید به ابعاد لینک های زنجیر و برند دستگاه پله برقی و همچنین رولر زنجیر دقت شود. زنجیر پله برقی دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

  • زنجیر پله برقی هوی دیوتی
  • زنجیر پله برقی رول بیرون
  • زنجیر پله برقی داخل سالن
  • زنجیر پله برقی اوت دور

زنجیر استپ چین پله برقی وزن افرادی که روی پله برقی قرار می‌گیرند را به همراه نیرویی که خود استپ‌ها وارد می‌کنند تحمل می کند. برای این که زنجیر استپ چین طول عمر بالایی داشته باشد و در طول حرکت دچار اصطکاک نشود، باید روغن کاری شود. البته نحوه روغن کاری زنجیر استپ چین پله برقی به دو صورت مکانیکی و دستی قابل انجام است؛ اما در سال های اخیر برخی از زنجیرهای استپ چین طراحی و به بازار عرضه شده اند که نیاز به روغنکاری ندارند و طول عمر بالایی دارند. نیروی محرکه پله برقی باعث به حرکت درآمدن زنجیر استپ چین در یک جهت می شود و به دلیل اینکه پله‌ها یا استپ‌ها روی این زنجیر سوار هستند، به تبع آن‌ها نیز به حرکت در می آیند؛ بنابراین روغن کاری و نگهداری از زنجیر استپ چین تاثیر مستقیمی بر عملکرد درست پله برقی دارد.

حتما مشاهده کنید : پله برقی کوچک؛ از قیمت تا کارایی، طراحی و نصب

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه