ابعاد آسانسور برانکارد بر چیست و چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

ابعاد آسانسور برانکارد بر چیست و چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

آسانسور‌های برانکارد یا آسانسور بیمارستانی یک نوع از آسانسور‌های بیمارستانی به منظور حمل و نقل بیماران یا وسایلی همچون برانکارد، ویلچر و یا تخت‌های بیمارستانی، در بیمارستان‌ها، کلینیک‌های پزشکی، آسایشگاه‌های سالمندان یا معلولین و درمانگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که اکثر این مراکز با تعداد طبقات بالا ساخته می‌شوند، برای جابجایی بیماران به همراه برانکارد یا ویلچر نمی‌توان از آسانسور‌های معمولی استفاده کرد بنابراین استفاده از آسانسور‌های برانکارد بر در بیمارستان‌ها بسیار ضروری است.

یک آسانسور برانکارد بر باید از نظر ابعاد به گونه ای باشد که جای کافی جهت قرار گرفتن یک برانکارد به همراه یک پرستار را داشته باشد.

در بیمارستان‌ها گاهی ثانیه‌ها نیز تاثیر گذار هستند، بنابراین آسانسور‌ها نیز باید تمامی استاندارد‌های لازم برای جابجایی بیماران را داشته باشند. آسانسور‌های  برانکارد بر تفاوت‌های زیادی از نظر ابعاد با آسانسور‌های معمولی دارند که می خواهیم آن‌ها را بررسی کنیم.

ابعاد آسانسور برانکارد بر باید چگونه باشد؟

ابعاد آسانسور برانکارد بر باید چگونه باشد؟
ابعاد آسانسور برانکارد بر باید چگونه باشد؟

همانطور که گفتیم، آسانسور‌های برانکارد بر از نظر ابعاد و اندازه با آسانسور‌های معمولی تفاوت‌هایی دارد.

  • حداقل ابعاد کابین آسانسور باید چند باشد؟ ۲۱۰۰ میلی متر عمق و ۱۱۰۰ میلی متر عرض
  • حداقل عرض بازشوی درب آسانسور باید چند باشد؟ ۹۰۰ میلی متر
  • ظرفیت هر کابین چند نفر است؟ ۱۳ نفر و اینکه حدا کثرظرفیت : ۱۰۰۰ کیلو گرم باشد.
  • دکمه‌های آسانسور در کجا قرار می گیرد؟ در فاصله ۴۰ سانتی متری از درب ورودی قرار می گیرد.
  • ضربه گیر‌ها به چه صورت باشند؟ کابین آسانسور برانکارد بر باید مجهز به ضربه گیرهای بسیار مناسب بر روی دیواره کابین در ارتفاع ۹۰ و ۳۰ سانتی متری از کف آسانسور باشد.

ویژگی های آسانسور برانکارد بر

ویژگی‌های آسانسور برانکارد بر
ویژگی‌های آسانسور برانکارد بر

علاوه بر ابعادی که گفته شد، آسانسور برانکارد بر باید دارای ویژگی‌های دیگری نیز باشد :

  1. مجهز بودن به سیستم کنترل سرعت ولتاژ و فرکانس متغیر
  2. به سیستم تراز طبقه مجدد مجهز باشد.
  3. مجهز به دکمه باز ماندن درِ کابین برای زمان طولانی تر از تایم عادی بسته شدن درب باشد.
  4. مجهز به یک دکمه مخصوص باشد تا آسانسور را در اختیار کاربران آموزش دیده قرار دهد.
  5. و در نهایت آسانسور برانکارد بر باید مجهز به سیستم برق اضطراری باشد برای مواقعی که برق به هر دلیلی قطع شود، آسانسور را به نزدیکترین طبقه هدایت کند.

سرعت آسانسور‌های برانکارد بر چقدر می باشد؟

سرعت آسانسور‌های برانکارد بر
سرعت آسانسور‌های برانکارد بر

به صورت استاندارد، حداکثر سرعت آسانسور‌های برانکارد بر باید یک متر بر ثانیه و مقدار شتاب نیز حدودا ۵/۹ متر بر مجذور ثانیه باشد.

حرکت درب‌های آسانسور باید به صورتی باشد که ورود و خروج بیمار کاملا امن و بدون مشکل انجام شود. سیستم ایمنی الکترونیکی که برای باز و بسته شدن درب‌ها استفاده می‌شود باید به صورتی باشد که اگر کوچک ترین مانعی برای باز و بسته شدن درب وجود داشت، فعال شود و خراب نباشد.

از دیگر مزایای مهم آسانسور‌های برانکارد بر، می توان به کار کردن این آسانسور‌ها با برق سه فاز، مصرف برق کم تر نسبت به آسانسور‌های نفر بر، آرام و بی صدا حرکت کردن و بدنه ی محکم و فلزی و در نهایت مقاوم بودن اشاره کرد.ضمن اینکه قطعی برق نیز نمی تواند موجب قطع شدن شان شود.

در آخر
در آخر
در آخر

به دلیل حساسیت شرایط بیمارستان‌ها و بیماران، رعایت تمامی نکات و فاکتور‌هایی که بیان شد در ایمنی آسانسور‌های برانکارد بر بسیار مهم است. بنا بر همین دلایل است که تمامی مراکزی که ملزم به داشتن آسانسور برانکارد بر هستند، باید آسانسور‌های استاندارد و مجهز به امکانات گفته شده را در ساختمان نصب کنند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

گفتگو کنید

4 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه