لیست خطاهای پله برقی به همراه نحوه برطرف سازی

لیست خطاهای پله برقی به همراه نحوه برطرف سازی

پله برقی ها به قدری رایج شده‌اند که ما بدون توجه به جنبه ایمنی از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اکثر پله برقی ها در مکان‌های عمومی به درستی توسط متخصصان مجرب نصب می‌شوند. سپس آن‌ها به طور منظم بازرسی و نگهداری می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که برای استفاده عمومی ایمن هستند. مردم تا حد زیادی از قوانین استفاده درست از پله برقی آشنا هستند و معمولاً برای ایمنی خود و سایر کاربران از آن پیروی می‌کنند. در حالی که تصادفات پله برقی و خطاهای آن می‌تواند به دلایل مختلفی مانند خرابی مکانیکی یا خطای انسانی اتفاق بیفتد. اما قبل از هر چیزی دانستن لیست خطاهای پله برقی اهمیت زیادی دارد زیرا به افراد کمک می‌کند تا در صورت بروز هرگونه از این خطاها و مشکلات بتوانند هرچه سریع‌تر پله برقی را تعمیر کنند تا از به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیر جلوگیری کنند؛ بنابراین در ادامه می‌خواهیم درباره لیست خطاهای پله برقی صحبت کنیم.

بازرسی و نگهداری ناکافی

بازرسی های ناکافی عامل اصلی تصادفات پله برقی است. با توجه به استفاده سنگینی که هر روز از پله برقی‌ها انجام می‌شود، بازرسی و نگهداری منظم و کامل پله برقی بسیار مهم است. اگر بازرسی به طور منظم انجام نشود یا به درستی انجام نشود، خطاهای کوچکی که نادیده گرفته می‌شوند می‌توانند منجر به حوادث بزرگی شوند.

حتما مشاهده کنید : پله برقی صاف چیست و چه کارایی دارد؟

پله‌های پله برقی شکسته یا از دست رفته

پله‌های پله برقی شکسته یا از دست رفته
پله‌های پله برقی شکسته یا از دست رفته

انتظار می‌رود پله‌های پله برقی به اندازه کافی سخت باشند که بتوانند در برابر استفاده سنگین روز و شب مقاومت کنند. با این حال، مهم نیست که پله‌ها چقدر محکم و بادوام باشند، بلکه می‌توانند به مرور زمان فرسوده شوند و حتی بشکنند. به عنوان بخشی از کار خود، پرسنل تعمیر و نگهداری موظفند پله‌های پله برقی را به طور مرتب از نظر سایش و پارگی بازرسی کنند و سپس قطعات آسیب دیده یا شکسته را تعمیر یا تعویض کنند. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به بدتر شدن تدریجی آسیب شود و باعث تصادف پله برقی شود.

مشکلات با نرده پله برقی

نرده پله برقی در هنگام بالا و پایین رفتن، پشتیبانی بسیار مهمی را فراهم می‌کند. تعمیر و نگهداری ضعیف می‌تواند باعث کند شدن نرده یا توقف ناگهانی آن شود، حتی در حالی که پله‌های پله برقی در حال حرکت هستند. این می‌تواند افرادی که سوار پله‌ها هستند را از حالت گارد خارج کند و باعث از دست دادن تعادل و سقوط و در نتیجه صدمات جدی شود.

مشکلات صفحه شانه

رنده‌های ورودی و خروجی پله برقی‌ها را صفحات شانه‌ای می‌گویند. این صفحات شانه ممکن است با گذشت زمان شل شوند یا ممکن است دارای پیچ‌های بیرون زده یا دندان‌های از دست رفته باشند. بند کفش و یا لباس ممکن است در یک صفحه شانه آسیب دیده گیر کرده و افراد را به دام بیندازند. این می تواند منجر به چندین نوع آسیب عمده شود. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است هر چند وقت یک بار صفحه شانه ها چک شوند.

خطاهای مکانیکی یا الکتریکی

پله برقی‌ها توسط ماشین آلات سنگین و پیچیده‌ا‌ی که درست در زیر سطح پیاده روی قرار دارند، نیرو می‌گیرند. سیم کشی معیوب یا سایر مشکلات الکتریکی می‌تواند باعث خرابی خود به خودی پله برقی شود و باعث شود پله برقی متوقف شود یا به طور ناگهانی افرادی را که از آن استفاده می‌کنند را از حالت تعادل خارج کند. افتادن از پله برقی یا افتادن به سمت جلو روی لبه تیز پله‌های فلزی می‌تواند باعث صدمات جدی از پارگی‌های جدی گرفته تا شکستگی استخوان شود.

حتما مشاهده کنید : پله برقی گرد چه کاربردی دارد؟ مکان های قابل استفاده آن کجاست؟

نقص طراحی

غیر قابل تصور است که پله برقی طراحی معیوب داشته باشد، اما این اتفاق می‌افتد. نقص ممکن است به دلیل اشتباه در طراحی یا اجرای اشتباه طرح باشد. یکی از رایج‌ترین نقص‌های طراحی شامل تراز نامتعادل است که باعث خطرات زمین خوردن می‌شود. یکی دیگر از عیب‌های رایج طراحی، ایجاد شکاف‌های بیش از حد بین پله‌ها و کناره‌های پله برقی است که می‌تواند بند کفش یا شلوار را گرفتار کند.

پله‌های لغزنده

پله‌های لغزنده
پله‌های لغزنده

اماکن عمومی ملزم به نصب علائم هشدار دهنده در ورودی پله برقی هستند که در صورت لغزنده بودن پله‌ها به مسافران اطلاع می‌دهد. این امر به ویژه زمانی که باران یا برف می‌بارد بسیار مهم است. بسیاری از مردم آنقدر با پله برقی آشنا هستند که ممکن است مراقب خطرات نباشند مگر اینکه علامت هشداری ببینند. موارد مختلفی از خطاها و خطرات پله برقی صرفاً به این دلیل است که مقامات مربوطه در نصب علائم هشدار دهنده در مورد پله‌های لغزنده به مردم هشدار نمی‌دهند.

قطعی برق

از آنجایی که پله برقی به منبع انرژی زیادی از سیستم‌های تجاری ساختمان نیاز دارند، به‌روزرسانی‌های ولتاژ می‌تواند بر عملکرد موتور تأثیر بگذارد و به‌روزرسانی‌های سیستم‌ها حتی می‌تواند باعث آسیب به پله برقی شود. بررسی کیفیت برق می‌تواند خطاهای رایجی مانند ولتاژ کمتر یا بیش از حد را کشف کند. به عنوان مثال، ترموگرافی مادون قرمز، نوسانات شدید دما را اندازه گیری می‌کند و به شناسایی مشکلات احتمالی قبل از اینکه باعث خرابی سیستم گران قیمت شود، کمک می‌کند. فیوزهای داغ با استفاده از فناوری مادون قرمز بسیار راحت‌تر دیده می‌شوند.

آلودگی

با سایش، ذرات فلزی کوچک به داخل روغن رها می‌شود که در عملکرد سیستم پله برقی اختلال ایجاد می‌کند. روغن کاری نامناسب نیز می‌تواند درعملکرد صحیح پله برقی اختلال ایجاد کند. برای اطمینان از اینکه پله برقی تحت تأثیر این آلودگی‌ها قرار نمی‌گیرد، باید یک تجزیه و تحلیل مناسب تکمیل شود، که در آن ویژگی‌های خاصی در روغن که می‌تواند نشان دهنده آلودگی یا فرسودگی موتور پله برقی باشد را بررسی کنید.

حتما مشاهده کنید : نصب پله برقی خانگی چقدر هزینه دارد؟ انواع بالابر پله پیما

خرابی بلبرینگ

بیش از ۵۰ درصد از خرابی های موتور پله برقی را می توان به خرابی بلبرینگ‌ها ردیابی کرد و ارتعاشات درون موتور می تواند منجر به یایجاد بلبرینگ‌های پر سر و صدا شود. برای رفع این مشکل یک جاذب القایی، می‌تواند این جریان‌ها را جذب کند و از خرابی‌های احتمالی محافظت کند. این جاذب همچنین از ایمن بودن پله برقی اطمینان حاصل می‌کند و مشکلاتی را که می‌تواند سیستم‌ها را از بین ببرد، به حداقل می‌رساند.

درایو موتور نامناسب

تراز شفت زمانی که قطعه دیگری از تجهیزات به یک موتور الکتریکی متصل می‌شود بسیار مهم است، زیرا تراز نادرست می‌تواند باعث سایش بلبرینگ‌های موتور شود. برای برطرف کردن این مشکل می‌توان تراز شفت را از طریق استفاده از تجهیزات اندازه گیری لیزری یا به سادگی با استفاده از یک لبه تشخیص داد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه